Ürünler ve Çözümler

Payfull ile Açık Bankacılık

Payfull açık bankacılık ile farklı bankalardaki hesaplarınızı ve tahsilatlarınızı tek panel üzerinden görüntüleyebilir, operasyonel verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Açık Bankacılık Nedir?

Açık bankacılık; bankaların veya finansal kurumların, müşterilerinin finansal verilerini, yine müşterilerinin izin verdiği üçüncü taraf kuruluşlar ile güvenli bir şekilde paylaştığı bir sistemdir. Açık bankacılık ile kişiler ve kurumlar, tüm banka hesaplarını ve hesap hareketlerini tek uygulama üzerinden görüntüleyebilir, finansal işlemlerini tek bir merkezden gerçekleştirebilir.

Açık bankacılık sisteminde, banka ve finansal kurumların müşterisi konumunda olan kişi ve kurumların verileri, ancak aynı müşterilerin rızası ile üçüncü taraf uygulamalar ile paylaşılır. Bu hizmet modelinde amaç; izin dahilinde güvenli şekilde veri paylaşımını mümkün kılarak müşteri deneyimini iyileştirmek, operasyonel verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmaktır.

Açık bankacılık ile ilgili yürürlükteki kanun ve yönetmelikler uyarınca, müşterilerinin izin verdiği durumda banka ve finansal kurumlar müşterilerinin verilerini ilgili üçüncü taraflarla paylaşmakla yükümlüdür.

Açık Bankacılık Nasıl Çalışır?

Açık bankacılık, API’lar aracılığı ile çalışır. Bankalar veya finans kurumları API’lar aracılığı ile üçüncü parti kuruluşların, müşterilerin finansal verilerine erişmesine olanak sağlar. Müşteriler hangi verilerinin, hangi kurumlar ile paylaşılacağını kontrol eder ve onay verir. Üçüncü parti kuruluşlar ise tüm bu verileri kullanarak finansal işlemlerin tek bir panelden yönetilmesini sağlar.

Açık Bankacılık Neden Önemlidir?

Açık bankacılık sisteminde finansal veriler kuruluşlar arasında paylaşıldığı için kullanıcının tüm finansal işlemlerini tek bir uygulama üzerinden gerçekleştirmesi mümkün hale gelir. Özellikle şirket yönetimleri için açık bankacılığın tek merkezden yönetim özelliği son derece önemlidir.

Şirketlerin, farklı müşterilerden ödeme almak için birçok bankada hesabı bulunur. Açık bankacılık sayesinde tüm banka hesapları tek bir merkezden kontrol edilip yönetilebilir. Aynı zamanda tek bir uygulama üzerinden tüm işlemler yürütülebildiği için finansal hız ve verimlilik de artar.

Açık Bankacılığın Faydaları

Payfull açık bankacılık işletmeniz için birçok avantaja sahiptir.

dashboard-svgrepo-com (1)

Tek Panelden Çoklu Hesap Yönetimi

Farklı bankalarda bulunan hesaplarınızı tek bir platformdan kolayca yönetebilirsiniz.

tick-svgrepo-com (1)

Maliyetlerde Azaltma

Farklı bankalara işlem ücretleri ödemek yerine tek bir uygulama üzerinden tüm işlemlerinizi yaparak maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.

analysis-chart-graph-svgrepo-com

Operasyonel Verimlilik

Manuel işlemleri otomatikleştirerek bankacılık işlemleri için harcadığınız zamandan ve emekten tasarruf edebilir, operasyonel verimliliği artırabilirsiniz.

24-hours-service-svgrepo-com

Daha Hızlı ve Güvenli Ödeme İşlemleri

Tüm finansal işlemlerinizi tek bir uygulama üzerinden daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

language-svgrepo-com

Kolay Raporlama Ve Gelişmiş Analizler

Tüm banka hesaplarınızı ve finansal verilerinizi tek bir merkezden analiz edebilir, tahsilatlarınız ile ilgili detaylı raporlar alabilirsiniz.

İş Ortaklarımız

Türkiye’nin önde gelen markaları Payfull Link ile Ödeme çözümünü tercih ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Açık Bankacılık ile Hangi Banka İşlemleri Gerçekleştirilebilir?

Açık bankacılık ile tüm POS ve hesap hareketlerinizi tek ekrandan görüntüleyebilir, aynı ekran üzerinden para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Bankacılık Kullanımı Ücretli Midir?

Hayır, açık bankacılık kullanmak için ek ücret ödemenize gerek yoktur.

Açık Bankacılıkta Kullanılabilecek Banka Hesabı Sayısı Limiti Nedir?

Açık bankacılıkta kullanabileceğiniz banka hesabı sayısında herhangi bir limit yoktur.

Açık Bankacılık Güvenli Midir?

Açık bankacılık hizmetinde finansal verileriniz üçüncü taraf uygulamalar ile açık rızanız kapsamında paylaşılır. Finansal verileriniz, Payfull’un şifreleme ve yüksek güvenlik altyapısı ile korunur.