Sarıgöller Grup – Beyaz Eşya Sektör Analizi

1924 yılında kurulan Sarıgöller Grup, bugün 4. kuşak aile bireyleri tarafından yönetilmektedir. 2005 yılında kurulan Sarıgöller Dayanıklı Tüketim Malları Ltd. Şti. ile beyaz eşya ve mobilya sektöründe de faaliyetlerine başlayan Sarıgöller Grup bu sektörde Arçelik ve Bellona bayiliği yapmaktadır. 2018 yılında Karadeniz Bölgesi vergi rekortmenliğinde 2. sırada olan grup kaliteli ve hızlı hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

Genel Bakış

Sektör:

Beyaz Eşya

Sorunlar:

• Müşterilerinden tahsilat yapmanın zorluğu

• Bankalardan alınan avantajlı pos komisyon oranlarının ve sektörel artı taksit kampanyalarından yararlanılamaması

Çözümler:

• Online Tahsilat Sistemi

• Muhasebe / ERP Entegrasyonu

Sektörde Karşılaştıkları Sorunlar

Neredeyse bir asırdır, yılların getirdiği tecrübe ve güvenle müşterilerine farklı sektörlerde hizmet veren Sarıgöller, Arçelik ile olan işbirlikteliğini 1958 yılından beri sürdürmektedir. 2005 yılında Sarıgöller Dayanıklı Tüketim Malları AŞ’yi kurarak mobilya ve beyaz eşya sektörü başta olmak üzere bir çok sektördeki faaliyetlerine hız vermiştir. Haliyle bu kadar büyük bir yapının tahsilat ve raporlama kısmında sorunlarla karşılaşması olağan bir durumdur. Sarıgöller Grup, Payfull ile anlaşmadan önce bankalardan edinilebilen cazip taksit seçenekleri gibi avantajları müşterilerine sağlayamıyor ve gelen müşterilerin %15-20’sini kaybediyordu. Ayrıca bir çok farklı banka ile çalışıldığı için raporlama yapmak çok zamanlarını alıyordu. Gerekli olması halinde iptal/iade işlemleri ile ilgili fiziksel süreçlerin zorluğu ve uzunluğu hem firmayı hemde müşterilerini zorluyordu.

Üretilen Çözümler

Online Tahsilat Sistemi

Payfull Online Tahsilat Sistemi’ nin sunduğu olanaklar sayesinde Sarıgöller müşterileri firmanın yaptığı kampanyalardan en iyi şekilde yararlanabildi.

ERP / Muhasebe Entegrasyonu

Sarıgöller Grup yönetimi, ödeme/ tahsilat noktalarında yaşadıkları sıkıntılardan kurtulmak ve raporlama/muhasebe konusunda hızlanmak için Payfull’a başvurdu.

Sonuçlar

• Payfull Online Bayi Tahsilat Sistemi ile Sarıgöller Grup’un tahsilat sürecini olabilecek en iyi hale getirdi.

• Payfull’un sunduğu olanaklar sayesinde Sarıgöller, bankalardan alabildikleri komisyon oranlarında indirimler için pazarlık yapılabildi ve bu pazarlıkların sonucunda elde ettikleri uygun komisyon oranları ve yüksek taksit kampanyalarını müşterilerine sunabildiler.

Payfull sayesinde Türkiye’nin her yerinden anında ödeme alabiliyoruz. Payfull sayesinde müşterilerimize en cazip taksit seçeneklerini sunabildik. Payfull kullanmaya başladıktan sonra satışlarımız % 20 arttı.

Semih Sarıgöl
Yönetim Kurulu Üyesi