E- Tahsilat Nedir?

E-tahsilat
E-tahsilat veya online tahsilat, günümüzde bir çok işletmenin nakit akışını düzene sokmaya yardımcı olan sistemler için kullanılan genel bir ifadedir. E-tahsilat sistemleri, firmaların cari ya da fatura alacaklarını, online ödeme araçları olan fiziki/sanal kredi kartları veya debit kartlar (ön ödemeli/prepaid kartlar ya da maaş kartları olarak da adlandırılır) ile tahsil etmelerine imkan sağlayan online platformlardır.

E-tahsilat Nedir?
E-tahsilat sistemleri işletmelerin nakit akışlarını düzene sokmaya yardımcı olan bir platformdur. Üretici ya da dağıtıcı firmalar, ödemelerini alabilmek için müşterilerine ödeme alternatifleri ve kolaylıkları sunar. Böylelikle bayiler, alt bayiler ve son tüketiciler cüzdanlarındaki herhangi bir ödeme yöntemi ile rahatlıkla alışverişlerini tamamlayabilir ve peşin veya taksitli olarak ödemelerini yapabilirler.

Online tahsilat  sistemleri, e-ticaret sitelerinden biraz daha farklıdır. Genel olarak bakıldığında online tahsilat sistemlerinde e-ticaret sitelerinin aksine ürün seçme ve sepete ekleme mantığı bulunmamaktadır. Firmalar aslında bu sistemlerde müşterilerinin cari borçlarını yada önceden kesilmiş faturalarının ödemelerini yapmasını beklemektedir ve bunu yaparken de çoğu zaman süpürme mantığı ile toplam bakiyeyi toplama imkanı sunarlar.

Süpürme Nedir?
E-tahsilat sistemi veya online tahsilat sistemi sayesinde bayilik yapısı ile çalışan firmalar;bayilerinden, bayilerinin alt bayilerinden ve bayilerinin müşterilerinden internetten tahsilat yapabilmektedirler. Ana bayiler, kendi alt bayilerine sattıkları ürünlere istinaden alacaklarını ana firmanın tahsilat sistemini kullanarak tahsil edebilirler. Böylece yapılan tahlisat doğrudan ana firmanın hesabına geçerken ana firma ile ana bayi karşılıklı mahsuplaşabilmektedir.

Ek olarak, ana bayinin alt bayisi de son tüketiciye satmış olduğu ürün veya hizmet için yapacağı tahsilatı, ana firmanın e tahsilat sistemini kullanarak yapabilmektedir. Ana firma-ana bayi-alt-bayi-son tüketici katmanlı yapısı sayesinde, yapılan işlemlerinizi takip edilebilmekte, son tüketicinin yapmış olduğu ödeme ana firmanın hesabına geçerken ana bayi ve alt bayi cari hesaplarına işlenebilmektedir.

Bu katmanlı yapı, ana firmaya düzenli nakit akışı ve operasyonel maliyet olmadan çok noktaya ulaşabilme imkanısağlarken, ana bayi ve alt bayiye ise ana firmanın sağlamış olduğu uygun pos oranları ile müşterilerine satış yapma ve rekabette öne çıkma fırsatı sunmaktadır.

Payfull E-Tahsilat Sistemi’ nin Avantajları
E-tahsilat sistemlerinde süpürme yöntemi ile paranın toplanması sürecinde finansal sonuç doğuran işlemlerin tutar ve adetlerinin çokluğu nedeniyle güvenlik büyük önem arz etmektedir. Güvenlik konusunun ise çok yönlü olarak ele alınması gerekmektedir.

 • Birinci nokta, kredi kartı bilgilerinin ve tahsilat işlem sürecinin güvenliğidir. Payfull e-tahlisat sistemleri ödeme işlemlerinin güvenliğini, Visa, Mastercard ve Amex’ in de üyeleri arasında bulunduğu PCI DSS (PaymentCardIndustry) adı verilen ödeme güvenlik standartları sertifikasına sahip bir altyapı hizmeti ile sağlamaktadır. Farklı katmanları bulunan bu standartlarda en üst seviye olan Level 1 sertifikası ile bankalar ile eşdeğer standartlarındadır.

Bahsi geçen PCI DSS sertifikasyon standartları ile birlikte geçtiğimiz sene ülkemizde yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında da, süpürme ağındaki noktaların tüm bilgileri özel şifreleme sistemleri ile korunmaktadır.

 • İkinci olarak yapılan her işlemde 3D Secure güvenli ödeme işlemleri ile yetkisiz ya da izinsiz kart kullanımının önüne geçilmektedir. 3D Secure ile yapılan ödeme işlemlerinde, kart sahibinin bankasında kayıtlı olan cep telefonu numarasına SMS ile, ödeme yapılan sanal posun firma adı, ödenecek olan tutar, taksit sayısı ve doğrulama için ödeme ekranına yazılması gereken doğrulama şifresi gönderilir. Kart sahibi 3D Secure OTP SMS ile işlem detaylarını görebilir ve gelen şifreyi ödeme ekranına yazarak tamamlayabilir.
 • Üçüncü olarak da zaman ve mesafe sorunlarının ortadan kalkmış olmasıdır. Online tahsilat sistemi sayesinde firmalar, operasyonel maliyetlere katlanmaksızın, diledikleri yerden 7/24 tahsilat yapabilirler.

Ödeme işleminin tamamlanmasının ardından Payfull Online Ödeme Sistemleri üzerinden süpürme adımlarına dahil olan ilgili kişiler, kendi rapor ekranlarında bu işlemin dekontunu görüntüleyebilir, çıktılarını alabilirler. Aynı zamanda sistem otomatik olarak işleme ait dekontları bilgilendirme maili şeklinde gönderir.

Payfull E-Tahsilat Sistemi’nin firmalara sağladığı avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Online Tahsilat Sistemi,
 • Güvenli Tahsilat sistemi,
 • 3D Secure Tahsilat Sistemi,
 • Uzaktan Tahsilat Sistemi,
 • Email ve SMS ile Tahsilat Sistemi,
 • Hızlı Tahsilat Sistemi,
 • Pratik Tahsilat Sistemi,
 • Süpürme Tahsilat Sistemi,
 • Bayi Tahsilat Sistemi,
 • Alt Bayi Tahsilat Sistemi,
 • Son Tüketici Tahsilat Sistemi,
 • Sahadan Tahsilat Sistemi ya da Müşteri Temsilcileri, Satışcı için Tahsilat Sistemi,

Bu özelliklere ek olarak iş süreçlerinin tam otomasyonunun sağlanması için ERP ve muhasebe sistemleri ile entegre edilerek bayilerin hem borçlarının görüntülenmesi hem de yapılan işlemlerin cari hesaplara işlenmesi sağlanmış olur.

Zaman ve güvenliğin büyük önem arz ettiği günümüzde e-tahsilat sistemleri firmalara uçtan uca entegre, raporlanabilir ve güvenli online tahsilat sistemi deneyimi yaşatmaktadır. Ayrıca sanal pos ve diğer tüm banka hesap hareketlerinin (online hesap ekstrelerini) tek ekrandan takip edebildiği ve ERP sistemleri ile entegre çalışabilen Banka Hesap Hareketleri Entegrasyonu hizmeti sayesinde nakit yönetimi kusursuz hale gelir.