En Kolay Sanal POS Kurulumu Nasıl Yapılır?

İnternet dünyasının getirdiği kolaylıklar ile birlikte alışveriş dünyası da değişime uğruyor. Geleneksel mağaza alışverişlerinin yerini hızla e-ticaret siteleri üzerinden yapılan online alışverişler almakta.Bu yeni pazarın farkına varan ve online alışverişten pay almak isteyenler için ne satacakları kadar nasıl satacakları da oldukça önemli bir konu. 2016 e-ticaret hacmi 2015’e göre yüzde 23,4 artışla 68 milyar 368 milyon liralık bir ciroya ulaşmış bulunmakta.Bu da gösteriyor ki çok hızlı artan bir büyüme sizi bekliyor.

Kısaca Sanal POS Süreci
İnternetten alışveriş imkanı sunan e-ticaret siteleri için gerekli olan sanal POS sistemi, en basit anlatımla kredi kartıyla/banka kartıyla ödeme yapabilmek demektir. Sadece birkaç tıkla ödeme ve geniş taksit imkanları sunan sanal POS’lar sayesinde alıcılar mağazalara gitmeden istedikleri ürünleri temin edebilirler. Peki e-ticaret siteleri için sanal POS kurulumu nasıl yapılır? Bunun için takip edilmesi gereken adımları aşağıda belirtmeye çalıştık.

Güvenlik için Olmazsa Olmaz: SSL
İlk olarak açacağınız e-ticaret sitesinde SSL yani güvenlik sertifikası kurmak zorundasınızdır. Kullanıcıların kredi kartı bilgileri ve diğer bilgilerinin şifrelenerek korunmasını sağlayan bu güvenlik sertifikası olmadığı takdirde yapılacak sanal POS başvurusu dikkate alınmaz. SSL sertifikasına sahip sitenizde bulunması gereken sözleşmeler, sanal POS kurulumu için gereken ikinci adımı teşkil eder. Üyelik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, iade ve iptal sözleşmesi gibi sözleşmeleri, internetten alışveriş için kurulan e-ticaret siteleri tarafından mutlaka oluşturmalı. Bankaların sanal POS temin sürecinde dikkat ettiği en temel kriterlerdir.Bu sözleşmelerle birlikte kredi kartı bilgilerinin girileceği ve alışverişin tamamlanacağı ekranın (checkout page)bulunması da zorunludur.

Evrak Hazırlama
Site hazırlıklarının ardından bankaya sanal POS başvurusu yapmadan önceki son adımınız, satışa sunacağınız ürünlerin bir kısmının siteye yerleştirilmesi olmalı. Son adım olarak çalışmak istediğiniz bankaya sanal POS başvurusu yapmak için vergi levhası, imza sirküleri, ortaklık varsa bunun sözleşmesi ve nüfus cüzdanı örnekleri hazırlanmalı. Bankaya yaptığınız başvuru kabul edilirse size verilecek kodlarla Sanal POS kurulumunu sitenize entegre edebilirsiniz. Tabii bu yazılım konusunda yeterli uzmanlığa sahipseniz. Eğer yeterli bilginiz yoksa profesyonel yazılımcılarla çalışmanız gerekli.

Zaman Kaybetmeyin
Tüm bu zorlu aşamalar ve beklemeler ile zaman kaybetmemek için tabii ki alternatif sanal POS kurulumu yöntemleri mevcut. Sanal POS kurulumu nasıl yapılır sorusuyla boğuşmamak için Payfull’u tercih etmeniz yeterli. Açık kaynak kodlu e-ticaret sitesi şablonlarına uyumlu Payfull ile Sanal POS kurulumu çok kolay. Payfull ile sanal POS’unuzu dakikalar içerisinde sisteme entegre edebilirsiniz.Bankanızın vermiş olduğu İşyeri No, Terminal No,POS ID gibi bilgileri sadece ilgili alanlara girmeniz sanal posunuzu kullanmanız için yeterli olacaktır.