Blog

Güvenli E-Ticaretin Püf Noktaları

< Geri Dön
Blog Konusu:
Blog Konusu:
Sektör:
Blog Konusu:
İçerik Tipi:
Makale

Güvenli E-Ticaretin Püf Noktaları

İnternetten alışverişte alıcı ile satıcı birbirlerini görmeden iş yaptıkları için güven anlayışı esastır. Bu güveni sağlamak adına iki taraf da çeşitli önlemler almaya ihtiyaç duyar. Bu önlemlerin başında da kimlik doğrulama gelir. Alıcı için günümüzde resmi bir kimlik tanımlama gerekmemesine rağmen satıcı için bu tanımlama mutlaka olmalıdır.

3D Secure İki Tarafı da Düşünür

Güvenli e-ticaret için dikkat edilecek noktaların en önemlisi 3D Secure güvenlik sistemidir. Banka kartıyla (hesap kartlarıyla) internetten alışveriş yapılması için mutlaka gerekli olan 3D ödeme sistemi, alıcı-iş yeri-banka üçlüsü arasında köprü oluşturur ve alışverişin kart sahibi tarafından yapıldığının onaylanmasını sağlar. Banka kartı ile ödeme yapılmak istendiğinde kullanıcının kayıtlı cep telefonuna banka tarafından tek kullanımlık bir şifre gönderilir. Bu şifrenin ödeme ekranındaki ilgili kutuya girilip onaylanmasının ardından da satış işlemi gerçekleşir. Böylece banka, kartın bir başkası tarafından değil de doğrudan asıl sahibi tarafından kullanıldığını teyit ederek ileride karşılaşılması muhtemel itirazları ve iadeleri ortadan kaldırır. Hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan 3D ödeme sistemi, internetten güvenli alışveriş için en büyük garantilerin başında gelir.

SSL Güvenlik Sertifikası Olmazsa Olmazdır

İnternetten alışveriş yapacak kullanıcı, kişisel bilgilerini ve kart bilgilerini e-ticaret sitesiyle paylaşacağı için bu bilgilerin başka şahıslar tarafından ele geçirilemeyeceğine ve kötü niyetlerle kullanılamayacağına emin olmalıdır. Ülkemizde bir e-ticaret sitesi ile faaliyet yürütüp Sanal POS sahibi olmak için gereken şartların başında gelen SSL güvenlik sertifikası da bu güveni oluşturmaya tek başına yetecek güçtedir. Alıcının kredi kartı ve banka kartı bilgilerini şifreleyerek çözülmesini neredeyse imkansız hale getiren SSL sertifikası, e-ticaret sitesi kurulumun temelini teşkil eder. Yani alıcılar için dikkat edilmesi gereken noktaların başında internetten alışveriş yapılacak sitenin SSL sertifikası gelir. Bu sertifika mevcutsa banka kartı ve kredi kartı güvenli alışveriş için kullanılabilir. Bir sitede SSL olup olmadığını da aşağıdaki resimde olduğu gibi tespit edebilirsiniz.Sitede asma kilit işareti çıkıyor ve tıkladığınızda sitenin bilgilerini içeriyorsa güvenli noktadasınız demektir.


Bu blogumuzda 3D Secure , SSL gibi E ticaret sitelerinde dikkat edilmesi gereken güvenlik hususlarından bahsettik.


Daha detaylı bilgi, demo ve sunum başvurusu için 0850 840 14 17 nolu telefon ile bize ulaşabilir ya da başvuru formunu doldurabilirsiniz.
Daha fazla blog için tıklayın.
Sektör analizi yazılarımızı okumak için tıklayın.