Ödeme Sayfasının Önemi

İnternetin ortaya çıkışıyla birlikte küresel ölçekte etkileşim artmış, ulusal sınırlar ortadan kalkarak dünya küresel bir köy haline gelmiştir. Küresel sistemdeki bu değişimler aynı zamanda ticareti de etkilemiş ve yapısal şeklini değiştirmiştir. Artık işletmeler geleneksel ticaretin engellerini ortadan kaldırmaya yönelik sistemler geliştirmekte ve küresel düşünceye sahip olmaktadırlar. Tüm bu gelişmelerin ışığında internetin bir satış kanalı olarak kullanılması düşüncesi ortaya çıkmıştır. Dünyada gittikçe yaygın hale gelen e-ticaret gün geçtikçe önemli hale gelmiştir.

E-ticaret sitelerinin ticaret faaliyetleri için  ödemelerini alabilmeleri bu siteler için önem arz etmektedir. E-ticaret sitelerinde ödeme sayfaları bir satın alma işleminin tamamlanma noktasıdır. Örnek vermek gerekirse e-ticaret sitenize gelen bir ziyaretçi sizin potansiyel müşterinizdir eğer bu  müşteri sitenizde herhangi bir ürünü beğenip satın al butonuna tıklamışsa bu noktadan sonra ziyaretçi sitenizde satın alma yapmaya hazır demektir. Artık ödeme sisteminin hızlı, kolay, akılcıl ve mümkün olduğunca az işlem ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sepeti terk etme oranının ödeme sayfalarında yüksek olmasından dolayı e-ticaret firmalarının ödeme sayfasını geliştirmeleri önem arz etmektedir. Bir ticari faaliyetin devamlılığını sağlamadaki en önemli unsur olan ödeme alımının bu sayfalarda gerçekleştiriliyor olmasından dolayı e-ticaret sitesi sahiplerinin bu sayfaları geliştirmeleri önemlidir.

Ödeme sayfasını tasarlarken kabul görmüş bir takım tasarım uygulamalarını geliştirerek bu sayfaların dönüşüm oranını arttırabilirsiniz. Bu düzeltmeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Geçiş Sayfaları : Geçiş sayfalarını en aza indirecek şekilde tasarlanması sepet terk etme oranını düşürerek alışveriş oranını arttıracaktır.
  2. Bilgilendirme Uyarıları: Alışveriş sürecinin hangi aşamada olduğunu bilgilendirmeli ve ürün satın alımındaki adres ve sepet özet bilgileri her adımda gösterilmelidir.
  3. Güvenli Ödeme Ayrıntılarını Sunma: Çoğu kullanıcının kişisel bilgilerin güvenli olup olmadığına yönelik kaygıları bulunmaktadır. Bu nedenle ödeme sayfasında güvenli ödeme yapıldığına yönelik ibarelerin bulundurulması,örneğin 3D/Visa/MasterCard logoları, sepeti terk etme oranını azaltabilir.

Bu sistem ödeme yöntemini tamamen netleştirmek, ödeme yöntemi farklılıklarını açıklamak üzere dönüşüm oranını arttırmayı amaçlamıştır.