Sağlık Sektörünün Fintech Trendleri

Pandeminin öne çıkardığı sektörlerin başında kuşkusuz sağlık sektörü geliyor. Salgınla başa çıkma kapsamında ülkelerin kendi sağlık politikalarını yeniden ele almaları, ekonomilerindeki dengeyi doğrudan etkilemiştir. Çok yakın bir geçmişte dezenfektan, maske temel sağlık ürünlerinin tedariğinde bile pek çok ülkenin sağlık politikası sınıfta kalmış ve bu da doğrudan toplumları bir kaos ortamına teslim etmiştir. Temel ürünlerden sonra salgına çare aranmaya başladığında ise ülkeler arası bir aşı yarışı başlamış, aşıların hangi ülkeden geleceği ve olası zararları da ikinci kaos ortamını yaratmıştır. Bütün bu kaos ortamı bireylerin sağlık harcamalarını arttırıken, harcamaların bireylerin faydasına yönelikyöntemlerle yapılması için finans sektörü hızlı bir inovasyon sürecine girdi. Bu inovasyonlar ise yeni odaklanmamız gereken alanları ortaya çıkardı. Finans sektöründeki teknolojik yenilikler yani inovasyonlar, Fintech sektörünün son üç yılda 31 milyar doları aşan küresel bir patlama endüstrisi haline geldiğini gözler önüne seriyor. Sağlık sektörü ise hizmetlerindeki yenilikleri sunmakiçin giderek daha fazla teknolojiye yönelmek zorunda kalmıştır. Hastanın bir müşteriye dönüşme yolcuğunda Fintech ekosistemi sağlık sektöründe yeni trendlerini yaratmıştır. İşte şimdi onlardan bahsetmeye başlayalım.

Trend 1: Veri güvenliği

Sağlık sektörünün bireyleri koruma altına alması gereken 2 konu var. Hizmet, ürün yeterliliği ve veri güvenliği. KVKK’nın ülkemizde denetleme ağı günden güne büyürken, hasta bilgileri, hastaların sadece parmak izi, TC kimlik numarasından oluşmamakla birlikte, ürün veya hizmeti satın alırken vermiş olduğu finansal bilgileri de kapsamakta. Aynı bir e-ticaret sitesinden giyim alışverişi yaparken bir kullanıcının ödeme bilgilerinin hassasiyeti alışveriş yapılan e-ticaret sitesinin sorumluluğu altına girdiği gibi bu sağlık sektörü için de geçerli bir argümandır. İster hastaya direkt ulaşan bir sağlık merkezi olun isterseniz, ürününüzü son kullanıcıya ulaştırmada 2. ve 3. Partilerle işbirliği içinde olun, aldığınız tüm bilgilerin sorumluluğu kurumunuzdadır. Fortunly’nin raporuna göre tüketicilerin %46’sından fazlası finansal giderleri için dijital kanalları tercih ediyor. Ayrıca Finances Online tarafından yayınlanan veriler, 2020 yılına kadar dünya çapındaki mobil kullanıcıların %90’ının hareket halindeyken en az 1 bankacılık platformu kullandığını doğruluyor. Y kuşağı ise tüm bu dijital finans operasyonlarının kalbine doğmuş ve nakitsiz yaşama çok hızlı adapte olmuşlardır. Dijital platformlara güven elbette finansal verilerin güvenliğinden emin olunmakla başlayan bir süreçtir. Herhangi bir verisızıntısı, hastanın bilgisi dahilinde olmadan yapılan bir işlem dijital platformlara güven sürecini kolayca baltalayabilir.

Trend 2: Erişimi Kolay Ödeme Yöntemleri

Fintech hastaların demin yukarıda bahsettiğimiz müşteriye dönüştükleri noktada ödeme süreçlerini kolaylaştırmada en önemli rol oynayan çözümleri sunan bir sektör haline gelmiştir. Artık hizmeti alan ve hassasiyet noktası en üst sıralarda olan bir sektörün müşterisi yani hastaların, ödeme adımlarında kompleks olmayan yapılarla alışverişlerini tamamlamaları gerekmektedir. Bunun için elbette iki konu gündeme gelmekte; hız ve basitlik. Kolaylaştırılmış ödeme yöntemlerinin yanısıra, hastalar artık hayatlarını kolaylaştırabilecek bir dizi fintech aracına erişebilmekte. Buna mobil tabanlı ödeme sistemleri, bankalar tarafından sağlanan düşük faizli sağlık kredileri de dahildir.

Trend 3: Kişiselleştirilmiş Finansal Çözümler

Bugünün dünyasında hersektörün değişen tüketici davranışlarına uyum sağlaması bizleri müşteri memnuniyeti noktasına götürüyor. Müşteri memnuniyeti, müşterilerinizin sizinle olan ilişkilerinin sonlanmasına veya devam etmesine zemin sağlayan ve asla bu konu özelinde tasarruf yapmamanız gereken bir alandır. Sağlık sektörünün dediğer sektörlerde olduğu gibi önceliğini hastanın / tüketicinin kendisine yöneltmesi müşteri memnuniyeti noktasında bir tercih değil bir zorunluluk haline gelmiştir. İşte bu noktada Fintech, hastalar için kişiselleştirilmiş ödeme planları oluşturulmasında önemli bir rol oynuyor. Fintech ve sağlık sektörünün buluşması elbette hastanın kurumdaki verisinin doğru analiz edilmesi ve sonucunda hastaya özel çözümler üretilmesiyle anlam kazanacaktır. Ödeme planlarında seçim özgürlüğü kazanan hastaların müşteri memnuniyeti kurum ile ilişkisinde bağlayıcı bir rol oynayacaktır.

Trend 4: Hasta Faydasını Gözeten Teknoloji Fintech

İster acil durum yaşanan dönemlerde isterse rutin hayatın içerisinde, bireylerin harcama kalemlerinin en başında sağlık gelmektedir. Söz konusu insan sağlığı olduğunda zaman ve hız bazen bir hastanın tedavi sürecinin can suyu olmuştur. Örneklemek gerekirse, bir tedavi için kredi ihtiyacı duyan bir hastanın çalıştığı banka ile kredibaşvuru sürecini başlatması, kredi talebinin banka tarafından cevaplanması ve karşılanması günler sürebilir. Bu süreçte hassasiyeti en üst düzeyde olan hastanın kaybettiği zaman ve bürokratik süreçlerin hızı büyük resimde hastaya dezavantaj yaratmaya yeterlidir. İşte tam da bu noktada Fintech ekosistemi, problemin çözümünde ve hasta faydasının sağlanmasında sahneye çıkar.

Memorial, Sanko, Nobel İlaç Fincore’un sağlık sektörüneözel çözümleriyle çoktan tanıştı. Siz de kurumunuza özel çözümlerimizi öğrenmekisterseniz https://fincore.com.tr/contact adresinden bizimle iletişimegeçebilirsiniz.

Pandeminin öne çıkardığı sektörlerin başında sağlık sektörü geliyor. Hastanın bir müşteriye dönüşme yolcuğunda Fintech ekosistemi sağlık sektöründe yeni trendlerini yaratmıştır.