Sepet Terk Oranlarını Düşürmenin Yolları

Teknolojik gelişmelerle birlikte e-ticaret sistemlerinin gelişmesi internet üzerinden alışveriş sayısını da gün geçtikçe arttırmıştır. Sektörün gelişmesine bağlı olarak da girişimciler satışları daha da arttırmak için yatırımlar yapmaya başlamıştır. Tüm bu yatırımlara karşın satış arttırmada bazı sorunlarla karşılaşılmıştır. Satışların arttırılmasındaki en önemli sorunlardan birisi sepeti terk etme oranının fazlalığıdır.

Sepeti terk etme oranının artmasını önlemek için markalar çeşitli stratejiler geliştirmektedirler. Her ne kadar stratejiler geliştirilse de yapılan araştırmalar sepeti terk etme oranının %65’in üzerinde olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

Sepeti terk etme nedenlerine baktığımızda ise üyelik formunun zorunlu tutulması ve uzunluğu, kargo ücretleri ve ödeme sistemlerindeki hatalar ve farklı ödeme seçeneklerinin sunulmaması gibi nedenler karşımıza çıkmaktadır. Ama bunlardan en önemli ve en büyük oranının ödeme sistemleri sorunu ve ödeme sistemlerinde farklı seçenekler sunulmaması olduğu görülüyor.

Ödeme sistemlerindeki aksaklıkları şu başlıklar altında toplayabiliriz:

Ödeme Sistemlerinde Çeşitlilik

Sepeti terk etme oranının artma nedenlerinin başında gelen ödeme çeşitliliği yetersizliğini, farklı bankaların sanal pos sistemleri ve farklı ödeme alternatifi sunarak çözümleyebilirsiniz. Bu anlamda sanal pos alt yapı sistemleri, BKMExpress ile ödeme,  havale ,kapıda ödeme gibi seçenekler sunabilirsiniz.

Tek Tıkla Ödeme ve Kredi Kartı Saklama Özelliği

Ödeme sürecindeki aksaklıklar ve karmaşıklığı gidermek ve ödeme esnasında zaman geçirmeden müşterilerin ödemelerini tamamlatacak uygulamalar geliştirmek önemlidir. Bu noktada tek tıkla ödeme ve kredi kartı saklama özelliği ile bu soruna çözüm getirerek sepeti terk etme oranını minimuma indirebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikaları

E-ticaret sistemlerini kullanarak işlem yapacak olan müşterilerin dikkat ettiği noktalardan biride güvenlik sertifikası ve güvenli ödeme alt yapılarının olup olmadığıdır. Ödeme sistemi güvenliğini sağlamak için SSL sertifikası, 3D secure ile ödeme ve PCI-DSS gibi güvenlik önlemleriyle arttırabilirsiniz. Bu şekilde sepeti terk etme nedenlerinden biri olan güvenli ödeme sorununu da minimize etmiş olursunuz.