Tekstil Sektöründe Online Tahsilat Sistemi

Tekstil ve hazır giyim sanayi istihdamda Türkiye genelinin yüzde 6’sını ve imalat sanayinin yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Özellikle tekstil sektörü hazır giyim sektörünün tedarik zincirinde yer alarak bu sektörün bir parçası halini almıştır.

Tekstil firmalarının ana gelir kaynağı hazır giyim firmaları olduğu için hazır giyim firmalarının bayileriyle yaşayacakları en ufak tahsilat problemi tüm sektördeki para akışınını sekteye uğratmaktadır.

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren üretici firmalar ve bayiler ile yaptığımız görüşmeler sonucunda sıkça yaşadıkları sorunları öğrenme ve bu sorunlara çözüm sunma fırsatımız oldu. Karşılaştığımız başlıca sorunlar her sektörde olduğu gibi ödeme ve tahsilat problemleriydi. Bu sorunlara

– Bayilerden ödemelerin kolay ve düzenli bir şekilde alınamaması,
– Nakit akışındaki dengesizlikler,
– Uzun vadeli (sektörde 18 aya varan vadeli çeklerle karşılaştık) çek/senetler,
– Karşılıksız çıkan çek/senetler,
– Birçok farklı banka ile çalışıldığı için hepsine ayrı zaman harcanması ve bu işler için bir çok muhasabeci çalıştırılması gerekliliği,
– Mail order yönteminin kişisel verilen korunması kanununa aykırı bir durum olması​
örnek verilebilir.

Anlayacağınız üzere bu sorunlar sektörünün dinamiklerinde işletme sahipleri için hem para hem zaman kaybı olarak gün yüzüne çıkıyor.

Payfull Online Ödeme Çözümleri olarak tekstil sektörünündeki tüm ödeme ve tahsilat sorunlarını gidermek için çeşitli çözümler geliştirdik.

Online Bayi Tahsilat Sistemi:
Payfull’un tekstil firmalarına özel olarak oluşturduğu Online Bayi Tahsilat Sistemi sayesinde firmalar, cazip taksit koşullarını bayilerine sunarak satış avantajı sağlayabilir.
Bayiler işletmeye olan cari ödemelerini müşterilerinin veya alt bayilerinin kredi kartlarından tahsil edebilir.
Ayrıca firma, tahsilatları Muhasebe/ERP sistemlerine manuel işleyerek zaman kaybetmez. Ödemeler bayilerin cari hesaplarına otomatik işlenir.

Sanal POS Yönetimi:
Payfull Türkiye’de Sanal POS hizmeti sunan tüm bankaların altyapılarını ve BKM Ekpress ile birlikte 8 farklı PSP altyapısını desteklemektedir. Kullanıcı dostu arayüzleri sayesinde, Sanal POS‘larını yönetmek tekstil firmaları için çok kolay bir hal almaktadır. Firmalar taksit tanımlama, ekstra komisyon ekleme, 3D Secure yönetimi, hangi bankanın öncelikli olacağı gibi bir çok işlemi tek ekrandan gerçekleştirebilir.

Payfull B2B Tahsilat Sistemi:
B2B, yani İngilizce açılımı “Business to Business” olan bu kısaltma, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen kısa tanımdır.  Son kullanıcıların (nihai tüketicilerin değil) toptancı yada tacir dediğimiz işletmelerin birbirleri arasındaki ticarettedir. Örneğin Alibaba bir toptancı platformu (B2B) iken Aliexpress bir B2C örneğidir.
Payfull B2B Tahsilat hizmeti ile bu işletmelerin arasındaki kartlı ödeme ile gelen bu para akışında rol alıyoruz.

Tekstil sektörüne özel oluşturduğumuz paketler ile ister Online Tahsilat Sistemi, ister Sanal Pos hizmeti, ister B2B Tahsilat hizmeti isterseniz de hepsine birlikte sahip olabilirsiniz.

Tekstil Sektöründeki Bazı Payfull Müşterilerinin Görüşleri:
“Payfull’un sunduğu çözümler müşterilerimizi bizim posumuzu kullanmaya teşvik ediyor.”
-Fatih Özer / Lore’s Perde Finans Müdürü

“Payfull’dan önce her yere mobil pos yetiştiremiyorduk. Payfull bize bu konuda inanılmaz kolaylık sağladı. Ayrıca ödeme konusunda sıkıntı yaşayan müşterilerimize taksit imkanı sağlanması onları çok rahatlattı. ”
-Aytuğ Işıklı / Hatipoğlu Halı