BIN Sorgulama

Ticari hayatta aktif olarak kullanılan ödeme araçlarından biri, hiç şüphesiz kredi kartlarıdır. Kredi kartları sayesinde hem fiziki pos hem de sanal pos kullanılarak satın alma işlemleri gerçekleştirilir. Böylesine önemli bir işlevi üstlenen kredi kartlarının kime tanımlandığı ve hangi banka altyapısını kullandığını tespit etmek, mal/hizmet alım/satım süreçlerinin sorunsuzca yürütülmesi açısından eşsiz bir öneme sahiptir. İşte tam da bu noktada kartın bir nevi kimliği olarak nitelendirebileceğimiz kart BIN numarası kullanılır.

Kart BIN sorgulama işlemleri ile özellikle online ödeme sistemleri kullanılırken bir kartın hangi bankaya kayıtlı olduğu ve hangi kart türünde işlev gördüğü anında tespit edilir. Bu tespit söz konusu olduğunda, kullanıcılar tarafından genellikle kart BIN numarası nedir ve nerede yazar? Sorusu gündeme getirilir.

Öncelikle BIN kavramının açılımı, “Bank Identification Number” yani Türkçe karşılığı ile “Banka Kimlik Numarası” olarak karşımıza çıkar. Açılımından da anlaşılacağı üzere BIN numarası bir banka kartının veya kredi kartının hangi bankaya ait olduğunu anlamamıza yarar.

Her banka, müşterilerine kredi kartlarını tanımlarken kredi kartı numarasını dakartın üzerine basmak suretiyle kart teslimini gerçekleştirir. Kullanıcıların internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanarak oluşturduğu sanal kredi kartlarında dahi kart üzerinde yazan kart numaraları otomatik olarak oluşturulur. Oluşturulan veya fiziki kredi kartına basılmak suretiyle hazırlanan banka/kredi kartı numaralarının ilk 6 hanesi, kart BIN numarası olarak bilinir.

Kart BIN numarası, bir kartın hangi bankaya tanımlı olduğunu, hangi ödeme altyapısını kullandığını, bireysel kart veya ticari kart türlerinden hangisine sahip olduğunu anlamamız için hazırlanmış özgün 6 haneli numaradır.

Kart BIN Sorgulama

Online tahsilat sistemleri ile ödeme alan işletmeler için müşterinin online ödeme yapma süreçlerinde kullandığı banka veya kredikartının hangi bankaya ait olduğu, hangi ödeme altyapısını kullandığı, hangi kart türünde olduğunu anlamanın tek yolu kart BIN sorgulama işlemleridir.

BIN sorgulama sayesinde işletmeler,online ödeme yapmak için kart numarasını ilgili bölüme giren müşterilerinin kartlarının ilk 6 hanesini bölmeye girmesiyle birlikte müşterinin kartının özelliklerine dair gerekli olan bilgilere ulaşırlar.

Online ödeme sistemleri kullanan işletmelerin mutlaka kart BIN sorgulama süreçlerini profesyonelce yürütmesi gerekir. Keza kredi kartının ilk 6 hanesinin sisteme girilmesiyle birlikte kartın özelliklerine ulaşılır ve bu sayede ilgili kart türüne kaç taksit yapılabildiği, bu taksit seçeneklerinin vade farkı ile sunulup sunulmayacağı, karta tanımlı bir kampanyanın olup olmadığı gibi bilgiler otomatik olarak tanımlanır.

BIN sorgulama işlemi yapmaksızın online ödeme almak, büyük bir eksiklik olup profesyonel iş süreçlerinin yapısına aykırılık teşkil eder. Kart BIN sorgulama işlemlerini yapamayan işletmeler, ayrı bir sayfada hangi karta veya bankaya kaç taksit yaptığını yazmak suretiyle yayınlar ve bu durum, müşteri nezdinde hem karışıklığa hem de zorluğa sebep olur.

Kart BIN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kart BIN sorgulama nasıl yapılır? Sorusu,özellikle online ödeme almak isteyen veya online ödeme sistemleriile online tahsilat süreçlerini yürüten işletmeler tarafından sıklıklasorulur. BIN sorgulama özelliği, ödeme sayfanıza çeşitli yöntemlerle entegre edilir.

Söz konusu entegrasyon sayesinde, müşteriye ait banka ve kredi kartlarının bankası,kartın kullandığı ödeme alt yapısı ve kart türü tespit edilir. Böylece müşteri kartına ait ilk 6 haneyi ilgili bölüme girdiğinde, banka ve kart logosu otomatik olarak çıkarak hem müşteriye güven verilir hem de taksit, kampanya seçenekleri sunulur.

Payfull tarafından sunulan BIN sorgulama hizmeti sayesinde işletmeler müşterilerine önemli bir kolaylık sağlayabilir, anlaşmalı bankalara sunduğu avantajları banka müşterilerine sorunsuzca aktarabilir ve taksit, kampanya seçeneklerini otomatik olarak hazırlayarak satışlarını zirveye taşıyabilir. Payfull BIN sorgulama ile zirve uzakta değil!