Kredi Kartı Saklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 2015 yılı sonunda “BANKA VE KREDİ KARTI İŞLEMLERİNDE KULLANILAN BİLGİ SİSTEMLERİNİN YÖNETİMİ HAKKINDA TEBLİĞ TASLAĞI” isimli tebliği ile;
banka ve kredi kartları ile gerçekleştirilen işlemler kapsamındaki kullanılan bilgi sistemlerinin yönetimine ilişkin usul ve esasları yeniden düzenledi. Kartlı sistem kuran, kart çıkaran, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar, üye işyerleri ve dış hizmet sağlayıcılar bu tebliğ kapsamında yer alıyor. Bu tebliğ ve Kişişel Verilerin Korunması Kanunu gereği debit ve/veya kredi kartı ile işlem yaparak ödeme alan tüm üye iş yerlerine, kart kullanımına ilişkin dikkat edilmesi gereken ciddi kısıtlamalar ve yükümlülükler getirildi.

Özellikle mail order yöntemiyle ödeme alan aşağıdaki sektörlerin bundan daha fazla etkilenmesi beklenmektedir.

  • Seyahat acenteleri,
  • Sigorta şirketleri,
  • Turizm şirketleri ve oteller,
  • Dernek ve vakıflar,
  • Online giyim ve ayakkabı mağazaları,
  • Spor kulüpleri.

Ne yapmak gerekir?

Üye işyerlerinin hassas kart verilerini eski yöntemler ile kendilerinde tutamayacağı  ve/veya saklayamayacağını duyuran tebliğ ile tarihe karışacak uygulamalar arasında kart sahiplerinin imza onayı ve doldurdukları bir form aracılığıyla gerçekleştirilen “mail order” işlemleri ve kart bilgileri saklanarak gerçekleştirilen düzenli ödemeler öne çıkıyor. Bu bağlamda firmalar için iki farklı yöntem öne çıkmaktadır.

Birinci seçenek tebliğde belirtilen teknik şartları yerine getiren ve internet üzerinden online ödeme almayı sağlayan “kurum içi” Sanal POS sistemleri kurmak. Hızlı Sanal POS işlemlerini ve yüksek güvenlikli kredi kartı saklamayı mümkün kılacak bir altyapı oluşturmak üye iş yerleri için çok ciddi bir yatırım maliyetinin yanı sıra her sene tekrar eden operasyonel giderler anlamına geliyor.

Üye işyerlerinin önündeki diğer seçenek ise bu altyapıyı PCI DSS sttandartlarında sağlayan bir dış hizmet sağlayıcısından  hizmet almak. Payfull bu noktada çözüm ortağınız olarak hızlı ve güvenli işlem yapmanıza yardımcı olacak bir platform olarak size hizmet vermektedir.